Blog
Ile kosztuje sklep internetowy PrestaShop? Sprawdź, co wpływa na jego cenę
Marzysz o własnym sklepie online? Z tego artykułu dowiesz się, co wpływa na finalny koszt sklepu PrestaShop, dzięki czemu zaplanujesz swój wstępny budżet. Przygotowaliśmy również wskazówki dotyczące promocji. Dlaczego? Bo samo uruchomienie sklepu to dopiero początek. Aby sprzedawać, niezbędna jest inwestycja w marketing – mimo że konieczność reklamy wydaje się oczywista, nie każdy bierze ją pod uwagę.
Od czego zależy cena sklepu PrestaShop?
Czy sklep PrestaShop jest całkowicie darmowy? Być może zdarzyło Ci się usłyszeć, że tak. Niestety nie do końca jest to prawda, zarówno wdrożenie sklepu, jak i jego prowadzenie wymaga mniejszych bądź większych nakładów finansowych. Na ostateczny koszt wpływają takie kwestie jak:
- wdrożenie platformy,
- rejestracja domeny i jej utrzymanie,
- hosting,
- certyfikat SSL,
- dodatkowe moduły,
- marketing internetowy.
Przyjrzyjmy się im bliżej:
Wdrożenie sklepu PrestaShop
Koszt uruchomienia serwisu zależy od kilku czynników. Po pierwsze, duże platformy oferujące tysiące produktów wymagają więcej pracy. Po drugie, doświadczeni specjaliści oferujący szybsze wdrożenie i korzystniejsze rozwiązania zazwyczaj proponują wyższe stawki. Po trzecie, koszt sklepu PrestaShop będzie inny w zależności od tego, czy zdecydujesz się na gotowy szablon, czy indywidualny projekt graficzny.
Domena
Wpisywany przez klientów w przeglądarkę adres to domena. Za pierwszy rok jej użytkowania możesz zapłacić kilkanaście złotych. Jednak kolejne lata wymagające odnowienia domeny często okazują się mniej przyjazne finansowo. Dlatego zwróć uwagę na długoterminowe warunki umowy. By lepiej chronić markę, możesz zdecydować się na kilka wariantów domeny różniących się wyłącznie końcówką (.pl, .com, .eu).
Hosting
Jest to miejsce, gdzie przechowuje się dane Twojego sklepu, a więc ma spore znaczenie. Hosting musi być odpowiednio duży i stabilny, by obsłużyć klientów. Jego koszt zależy przede wszystkim od wielkości serwisu – może wynosić od kilkuset złotych rocznie dla mniejszych sklepów do kilku tysięcy złotych dla większych platform.
Certyfikat SSL
Dzięki certyfikatowi SSL klienci widzą ikonę kłódki przy adresie Twojej strony internetowej w przeglądarce. Nie tylko wzbudza ona ich zaufanie, lecz wręcz decyduje o tym, czy odwiedzą dany serwis, czy zrezygnują. Certyfikat SSL ma na celu zagwarantowanie poufności przysyłanych danych w witrynie, jest więc szczególnie ważny w trakcie zakupów w sklepie online. Możesz wybrać darmowy certyfikat sprawdzający się w wielu przypadkach bądź, jeśli zależy Ci na dodatkowych zabezpieczeniach, płatny.
Ile kosztuje reklama sklepu PrestaShop?
Gdy sklep PrestaShop jest już gotowy oraz prezentuje się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności, czas na większe wyzwanie – dotarcie do klientów. Na szczęście istnieje wiele metod promocji. W zależności od swoich potrzeb i budżetu możesz na początek wybrać jeden ze sposobów, a dopiero w miarę upływu czasu i rozwoju biznesu wdrażać kolejne. Ile kosztuje promocja sklepu PrestaShop? Kwoty zazwyczaj znacznie się od siebie różnią, bo kształtujących je czynników istnieje całkiem sporo. Poniżej postaramy się przedstawić uśrednione ceny.
Kampanie Google Ads
Zależy Ci na szybkim efekcie i dysponujesz większym budżetem na reklamę sklepu online?Dobrym wyborem będą więc dla Ciebie kampanie Google Ads. Ich koszt zależy w dużej mierze od branży i konkurencji. Rozwijające się sklepy PrestaShop mogą potrzebować miesięcznego budżetu wynoszącego kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z drugiej strony skonfigurowana przez specjalistę, regularnie monitorowana i optymalizowana kampania przynosi szybki zwrot z inwestycji.
SEO
To rozwiązanie dla osób mających więcej cierpliwości. Efekty zwiększającego widoczność sklepu w wynikach organicznych SEO mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, połącz działanie kampanii Google Ads z SEO – zazwyczaj jest to korzystne biznesowo rozwiązanie, dzięki któremu prześcigniesz swoją konkurencję. Na koszt pozycjonowania sklepu wpływa choćby rodzaj i wielkość asortymentu. W ramach pozycjonowania specjaliści zajmują się między innymi audytem technicznym, optymalizacją treści, poprawą szybkości ładowania strony i link buildingiem. Koszt pozycjonowania sklepu PrestaShop może wynieść 1500, 3000, a nawet 10 000 złotych. Zauważ jednak, że SEO to inwestycja, która gwarantuje ciągły napływ klientów bez konieczności opłacania reklam.
Social media
Niektóre branże są wręcz stworzone do promocji w mediach społecznościowych. Sklep z wyposażeniem wnętrz, odzieżą, biżuterią czy kosmetykami szczególnie warto promować w social mediach. Regularne publikacje pozwalają zbliżyć się do potencjalnych klientów i zbudować lojalnąspołeczność. Nie wystarczy jednak wstawiać przypadkowych postów tworzonych w wolnych chwilach. Social media jako narzędzie biznesowe wymagają strategicznego podejścia. Za obsługę mediów społecznościowych dla swojego sklepu PrestaShop możesz zapłacić około 2000 – 4000 złotych za miesiąc. Często konieczne w celu dotarcia do klientów będą też reklamy na Facebooku czy Instagramie, których koszt może wynosić 1000 złotych.
Content marketing
Wartościowe treści, takie jak artykuły blogowe, poradniki, e-booki, to prawdopodobnie najlepsza metoda na prezentację eksperckiej wiedzy branżowej i budowę zaufania do marki. Ponadto content dopracowany nie tylko pod względem zawartości merytorycznej, lecz także zachęcający do lektury i dopracowany pod względem SEO będzie pozytywnie wpływał na pozycję sklepu w wynikach wyszukiwania Google i latami przyciągał nowych użytkowników. Za jeden artykuł na bloga zapłacisz około 300 złotych. Warto też zdecydować się na opracowanie spójnej strategii contentowej.
Koszt sklepu PrestaShop – uwzględnij płatne wtyczki
W budżecie przeznaczonym na budowę i rozwój sklepu PrestaShop warto też zwrócić uwagę na płatne moduły. Takie zaawansowane rozszerzenia mogą uprościć zarządzanie asortymentem, poprawić wrażenia użytkowników i – co się z tym wiąże – zwiększyć sprzedaż. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.
- Advanced Search 5 PRO – dzięki tej wtyczce PrestaShop ułatwisz nawigację w swoim sklepie. Twoi klienci szybciej znajdą to, czego szukają, korzystając z rozbudowanych filtrów. To odpowiedni moduł dla sklepów z dużą liczbą produktów.
- Promotions PRO – ta wtyczka PrestaShop pozwoli Ci stworzyć oferty specjalne, które skłonią klientów do zakupów. Zbudujesz na przykład stronę promocyjną z okazji świąt, Black Friday czy Cyber Monday.
- Social Login – dzięki temu modułowi klienci, zamiast zakładać nowe konto, zalogują się do
sklepu przez Google lub media społecznościowe. To wygodne rozwiązanie dla
niecierpliwych użytkowników. - Advanced Pre Order – ta wtyczka PrestaShop ułatwi Ci pracę, umożliwiając sprawniejszą organizację zamówień. Szczególnie przyda się w dużych sklepach.
- Abandoned Cart Reminder Pro – ten moduł automatycznie przypomni użytkownikom o porzuconych koszykach i zachęci ich do dokończenia zamówienia.
- Advanced Zoom Product Images – w sklepie stacjonarnym klienci mają szansę dokładnie obejrzeć produkty, dlatego warto im to umożliwić również w sklepie online. Dzięki tej wtyczce i jej funkcji zoomu na zdjęciach użytkownicy zobaczą daną rzecz w powiększeniu. To szczególnie dobre rozwiązanie dla branży modowej i meblowej.
Dobrze wybrane płatne moduły PrestaShop to inwestycja, która prędzej czy później się zwróci w
postaci zwiększonej liczby zamówień w Twoim sklepie.
Zmniejsz koszt sklepu PrestaShop – sięgnij również po darmowe wtyczki
Sklep internetowy PrestaShop możesz też rozwijać, nie wydając dodatkowych pieniędzy. Istnieje wiele darmowych wtyczek, dzięki którym poprawisz działanie swojego biznesu. Wypróbuj choćby takie moduły jak:
- Google Analytics – ta wtyczka pozwoli Ci zintegrować sklep z Google Analytics monitorującym ruch na stronie i analizującym zachowania użytkowników. Dowiesz się w ten sposób, które produkty cieszą się największym zainteresowaniem oraz jakie elementy warto poprawić.
- PrestaShop Checkout built with PayPal – jeśli chcesz ułatwić klientom zakupy, a przy okazji podnieść sprzedaż w sklepie, dobrym wyborem będzie ta wtyczka pozwalająca na integrację z PayPal. Dzięki niej Twoi klienci będą mogli płacić szybciej i wygodniej.
- Mailchimp – spersonalizowany newsletter to jedno z lepszych narzędzi marketingowych pozwalających utrzymać kontakt z klientami, informować ich o nowościach, promocjach i wydarzeniach. Dzięki tej wtyczce wprowadzisz newsletter w swoim sklepie PrestaShop.
- Email Templates Manager – to kolejna wtyczka do tworzenia newsletterów. Posługując się nią, dostosujesz wygląd wysyłanych do klientów maili. Moduł umożliwia edycję szablonów wiadomości, sprawiając, że komunikacja staje się bardziej profesjonalna.
- PrestaShop Metrics – jeśli chcesz monitorować istotne dla swojego sklepu PrestaShop wskaźniki, przyda Ci się właśnie ta wtyczka. Z jej pomocą sprawdzisz liczbę odwiedzin i konwersji, zobaczysz, co działa najlepiej i jak poprawić wyniki.
Rozwój swojego sklepu możesz zacząć od darmowych wtyczek i dopiero po jakimś czasie zdecydować się na płatne moduły. Dzięki bezpłatnym ulepszeniom PrestaShop stanowi elastyczne rozwiązanie dla różnej wielkości firm.
W artykule podaliśmy przybliżone koszty różnych elementów niezbędnych do założenia i utrzymania sklepu PrestaShop. Dlatego jeśli chcesz poznać dokładną wycenę dopasowaną do swoich potrzeb, zapraszamy do kontaktu: www.ibif.pl/kontakt. Możesz nam zaufać – nie bez powodu znajdujemy się w czołówce agencji tworzących sklepy PrestaShop.
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!
Komentarze