Blog

CMS – poznaj popularne systemy i wybierz odpowiedni dla siebie!

Autor:  Magdalena Krawczyńska
16.12.2024
Oceń wpis:
średnia ocen:   0/5 - liczba głosów:   0
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Myślisz, że potrzebujesz zaawansowanej wiedzy informatycznej, by prowadzić swoją stronę firmową lub sklep online? Dzięki rozwiązaniom takim jak CMS nie musisz być ekspertem od nowych technologii. Zapoznaj się więc z artykułem i sprawdź, który system odpowiada Twoim oczekiwaniom – WordPress, PrestaShop, a może autorski CMS?

Spis treści:

  1. Czym jest CMS i jakie są jego rodzaje?
  2. Popularne systemy CMS a Twoje potrzeby
  3. WordPress – korzyści kontra obawy
  4. Autorski CMS zamiast WordPressa?

Czym jest CMS i jakie są jego rodzaje?

CMS, czyli system zarządzania treścią (z ang. content management system), pozwala na proste zarządzenie stroną internetową – nie tylko „treścią”, na którą wskazuje nazwa. Dzięki niemu nie potrzebujesz znajomości kodu HTML, by zmienić wygląd serwisu, logo, menu, teksty na podstronach czy blogu, wstawić zdjęcia z sesji wizerunkowe czy także zarządzać użytkownikami na stronie. Jeśli potrafisz i chcesz, możesz również edytować kod.

Jakie są rodzaje CMS-ów? Systemy różnią się między innymi sposobem działania i licencjonowania. Do ich głównych typów zaliczamy:

Open source

Jest to system o otwartym kodzie, taki jak na przykład WordPress stanowiący niezwykle popularne rozwiązanie. Za samo użytkowanie oprogramowanie nie poniesiesz żadnych opłat.

SaaS

W tym przypadku system CMS działa w chmurze, a Ty płacisz za jego użytkowanie, zazwyczaj w formie abonamentu miesięcznego bądź rocznego. Minusem jest ograniczona możliwość ingerowania w pliki systemu.

Autorski CMS

To system tworzony na zamówienie, a więc dokładnie dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdzi się szczególnie w dużych i nietypowych projektach. Często stanowi też najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Popularne systemy CMS a Twoje potrzeby

Systemów CMS istnieje całkiem sporo, dlatego warto poznać przynajmniej część z nich i dobrać ten dopasowany do specyfiki swojej działalności. Inne rozwiązania sprawdzą się na przykład w przypadku sklepów internetowych, inne – stron firmowych, a jeszcze inne – portali rządowych.

WordPress

Trudno o bardziej popularny CMS niż WordPress. Ten darmowy system CMS o otwartym kodzie źródłowym zdobył przychylność milionów użytkowników z całego świata. Co przemawia za jego wyborem? Na przykład prostota obsługi, dzięki której osoby niedysponujące technicznymi umiejętnościami tworzą strony, dodają zoptymalizowane pod SEO artykuły blogowe i grafiki. Ten CMS oferuje też ogromne możliwości dostosowania serwisu do swoich potrzeb dzięki tysiącom wtyczek i szablonów. Stworzysz na nim również w pełni działający sklep online.

Z drugiej strony, wybierając WordPress, trzeba liczyć się tym, że tak popularny system CMS bywa często celem ataków hakerów. Nierzadko zdarzają się też kłopoty z wydajnością, ponieważ zbyt duża liczba wtyczek potrafi znacząco spowolnić działanie strony.

PrestaShop

Dostępny jako oprogramowanie open source PrestaShop zdobył spore uznanie wśród sprzedawców internetowych. Do jego zalet należy szeroki wybór funkcji umożliwiających konfigurację produktów czy wprowadzenie płatności w różnych walutach. Ponadto, decydując się na PrestaShop, zyskujesz wsparcie w postaci forum z tysiącami użytkowników platformy. Podobnie jednak jak w przypadku WordPressa nadmiar zainstalowanych wtyczek może spowolnić działanie strony internetowej.

Shoper

Kolejnym systemem CMS stworzonym z myślą o e-commerce, tyle że dostępnym jako SaaS, jest Shoper działający na zasadzie abonamentu. Umożliwia on łatwe połączenie z innymi platformami, np. Allegro, nie pobiera prowizji od sprzedaży oraz obsługuje różne wersje językowe. Za jego wadę można uznać choćby płatne dodatki, na które często trzeba się zdecydować ze względu na ograniczone funkcje podstawowe. Shoper to także mniejsza elastyczność – w porównaniu z systemami open source jego rozbudowa jest ograniczona.

Drupal

W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, serwisów rządowych i uniwersyteckich odpowiednim CMS-em będzie Drupal. Ze względu na swoją elastyczność i skalowalność nadaje się do budowy stron internetowych o dużym ruchu. Jego ogromną zaletą jest też wysoki poziom bezpieczeństwa, dlatego wybierają go instytucje wymagające najwyższych standardów ochrony. Do minusów Drupala należy skomplikowana obsługa. Jego wdrożenie wymaga wiedzy programistycznej, a w razie problemów konieczna jest pomoc specjalistów.

Magento

Ten system CMS dostępny zarówno w wariancie open source, jak i płatnym, stanowi dobre rozwiązanie dla rozbudowanych platform. Do mocnych stron Magento należy wielość funkcji umożliwiających jednoczesne zarządzanie wieloma sklepami, a także elastyczność pozwalająca na dopasowanie platformy do naprawdę różnych projektów.

Podobnie jak w przypadku Drupala konfiguracja Magento wymaga wsparcia specjalistów. Cena za ten CMS w dużej mierze zależy od liczby wdrożonych modułów, dlatego po ich zsumowaniu ostateczny koszt może okazać się całkiem spory.

WordPress – korzyści kontra obawy

Przedstawiając popularne CMS-y, warto przyjrzeć się najczęściej wybieranemu rozwiązaniu. WordPress bez wątpienia ma wiele zalet. Pozwala otworzyć bloga, stworzyć biznesową stronę z usługami czy mniejszy sklep dzięki wtyczce WooCommerce. Chcesz, by Twój serwis miał intuicyjny interfejs, którym zarządza się z przyjemnością? Wybierając WordPress, możesz na to liczyć. Nie musisz być programistą, dodanie nowego wpisu na blogu czy zmiana treści na stronie firmowej jest wyjątkowo proste.

Z łatwością też dostosujesz wygląd WordPressa. Nawet nie mając umiejętności graficznych, zmienisz układ menu, kolory, fonty i zdjęcia. Do dyspozycji masz mnóstwo szablonów, dzięki którym Twój serwis będzie prezentował się spójnie i estetycznie.

Chcesz dopasować serwis do wymogów SEO, a także zintegrować go z różnymi opcjami płatności i dostaw? Dzięki licznym wtyczkom realizacja tych zadań również jest jak najbardziej możliwa.

Z drugiej strony chętnie wybierany WordPress nie jest aż tak idealny, jak chcieliby jego użytkownicy. Wybierając go, prawdopodobnie prędzej czy później natkniesz się na pewne problemy.

Podatność na zagrożenia

Niestety strony oparte na WordPressie należą do częstych celów hakerów, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach. Szczególnie mało odporne na ataki są serwisy używające wtyczek tworzonych przez niezależnych deweloperów. Bywa, że nie są one odpowiednio zabezpieczone. Jeśli więc planujesz przechowywać poufne dane, WordPress niekoniecznie będzie najlepszym wyborem.

Aktualizacje a techniczne trudności

Regularne aktualizacje systemu poprawiają jego bezpieczeństwo, równocześnie jednak sprawiają kłopoty. W ich wyniku niektóre z szablonów i wtyczek nie działają poprawnie. Pojawiają się techniczne komplikacje, które wymagają wielogodzinnego poszukiwania i testowania sposobów rozwiązania problemu.

Spowolnione tempo działania

Wiele wtyczek bywa koniecznych do instalacji, jeśli chcesz prowadzić stronę dopasowaną do potrzeb użytkowników. Niestety im więcej wtyczek, tym większe obciążenie dla serwera. Spowolnione ładowanie strony zniechęca użytkowników do odwiedzin i negatywnie wpływa na pozycjonowanie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na WordPress, dobieraj wtyczki z umiarem, opierając się na swoich rzeczywistych potrzebach.

Brak technicznego wsparcia

WordPress nie ma własnego działu pomocy technicznej, więc w razie problemów – choćby tych wynikających z aktualizacji – nie możesz oczekiwać wsparcia. Jeśli coś przestanie działać, pozostaje Ci szukanie rozwiązania na własną rękę, na forach internetowych i grupach w social mediach. Niestety nie zawsze znajdziesz w tych miejscach dopasowaną do swojej sytuacji odpowiedź. WordPress jest polecany do prowadzenia blogów, mniejszych stron firmowych i niewielkich sklepów. Jeśli jednak zamierzasz uruchomić większy sklep i przechowywać wrażliwe dane, rozważ inne rozwiązanie niż najpopularniejszy CMS.

Autorski CMS zamiast WordPressa?

Na pewno nie chcesz, by poufne informacje trafiły w niepowołane ręce, a Twoi klienci zostali oszukani – niestety w przypadku WordPressa takie sytuacje mogą się zdarzyć. Systemem, który ochroni Cię przed typowymi dla WordPressa problemami, jest autorski CMS. Rozwiązanie to zapewnia:

Elastyczność

Wyobraź sobie stronę internetową działającą dokładnie tak, jak sobie wymarzysz, bez spowalniających jej wczytywanie i narażonych na ataki hakerów wtyczek. Właśnie taki serwis możesz otrzymać, jeśli zdecydujesz się na autorski CMS. Unikalny design, nietypowe funkcje i integracje z systemami używanymi w Twojej firmie – to wszystko są w stanie stworzyć specjaliści od stron internetowych.

Bezpieczeństwo

Autorski CMS w przeciwieństwie do WordPressa nie jest tworzony według uniwersalnego szablonu. Dzięki temu potencjalni intruzi nie dysponują niemal gotową instrukcją włamania się do systemu. Dane w autorskim CMS-ie są o wiele ściślej chronione, a ryzyko ataku znacząco obniżone.

Niezależność

W przypadku autorskiego rozwiązania nie musisz się też martwić o aktualizacje, które mogą zawiesić działanie strony. Zyskujesz ponadto niezależność od wtyczek (często nie do końca bezpiecznych!) i ich twórców, bo otrzymujesz wyłącznie dostosowane do swojego biznesu funkcje. Wprowadzane zmiany są w pełni kontrolowane i bezpieczne.

Długofalowe oszczędności

Choć stworzenie autorskiego CMS-a może wydawać się kosztowniejsze na początku, w dłuższej perspektywie może przynieść oszczędności. Nie wymaga bowiem opłat za dodatkowe wtyczki czy naprawianie błędów po nieudanych aktualizacjach. Znasz już popularne systemy CMS, dzięki którym zarządzanie stroną internetową nie sprawi Ci większych problemów bez względu na poziom technicznych umiejętności. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze rozwiązania dobranego do siebie, chętnie Cię wesprzemy – zapraszamy do kontaktu: www.ibif.pl/kontakt. Od lat nie tylko tworzymy profesjonalne strony internetowe, lecz także zajmujemy się ich dotarciem do klientów.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
Oceń wpis:
średnia ocen:   0/5 - liczba głosów:   0
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.