Blog
Chcesz otworzyć sklep internetowy? Poznaj funkcje PrestaShop i zobacz, dlaczego to dobry wybór
Jeśli stoisz przed wyzwaniem wyboru platformy e-commerce, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim opis funkcji oprogramowania, które nie bez przyczyny od lat cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Zobacz, co to takiego PrestaShop i jakie korzyści gwarantuje swoim użytkownikom.
Czym jest PrestaShop?
PrestaShop to oprogramowanie open source, dzięki któremu można stworzyć sklep internetowy, a następnie nim administrować. System opiera się na technologii zarządzania treścią (CMS) pozwalającej na stosunkową prostą edycję zawartości strony, zarządzanie produktami, kategoriami i zamówieniami. Dzięki wykorzystaniu języka PHP i bazy danych MySQL PrestaShop pozostaje kompatybilny z większością serwerów hostingowych.
Jednym z największych atutów PrestaShop jest bogactwo funkcji. Każdy właściciel sklepu może skorzystać z licznych wtyczek – zarówno darmowych, jak i płatnych. Ta elastyczność sprzyja dopracowaniu konkretnej platformy sklepowej z jednej strony do wymagań sprzedawcy, a z drugiej – kupujących. Sklepy PrestaShop stwarzają więc swoim użytkownikom środowisko sprzyjające pozytywnym doświadczeniom sprzedażowym i zakupowym.
Funkcje PrestaShop
Regularne aktualizacje sprawiają, że platforma nieustannie wzbogaca się o unowocześnione rozwiązania. Aktualnie na użytkowników oprogramowania czeka kilkaset funkcji, dzięki czemu każdy znajdzie te odpowiednie dla swojego biznesu.
PrestaShop a funkcje dotyczące zarządzania produktami
Trudno o bardziej istotne opcje oprogramowania sklepów online niż te odnoszące się do zarządzania produktami. Intuicyjny panel administracyjny PrestaShop pozwala na zaskakująco proste administrowanie. Dzięki niemu łatwo dodasz nowe produkty, zmienisz te już istniejące oraz będziesz obserwować stany magazynowe w czasie rzeczywistym. W zakresie zarządzania produktami i stanem magazynowym PrestaShop proponuje szereg przydatnych funkcji, w tym:
- szybkie dodawanie produktów,
- śledzenie stanów magazynowych, dzięki któremu pozostaniesz na bieżąco z dostępnością
swoich artykułów, - tworzenie cyfrowych produktów umożliwiające sprzedaż e-booków, muzyki i
oprogramowania bez ograniczeń, - komponowanie zestawów produktów pozwalające klientom na zakup kilku artykułów na
raz, - sprzedaż spersonalizowanych produktów, która pozwala klientom na przesyłanie plików, na
przykład ze wzorami bądź zdjęciami na koszulki, - dodawanie dostawców umożliwiające przypisanie dostarczycieli do wybranych produktów i
zarządzanie asortymentem, - dodawanie producentów, dzięki któremu zwiększysz zaufanie klientów odnośnie do swojej
oferty, - przegląd producentów i dostawców z możliwością ich sortowania i filtrowania.
Funkcje PrestaShop do zarządzania sprzedażą
Dzięki oprogramowaniu PrestaShop nadzór nad sprzedażą zazwyczaj nie sprawia żadnych problemów – konkretne funkcje znacznie usprawniają działania sprzedażowe. Jednym z istotnych rozwiązań w tym zakresie jest możliwość dostosowania metod płatności. Integrując swój sklep internetowy z różnymi metodami płatności, dasz klientom swobodę wyboru wygodnego sposobu zapłaty, a tym samym zwiększysz ich komfort zakupów.
Kolejną ważną funkcją PrestaShop w kontekście zarządzania sprzedażą jest określenie metod dostawy. Łatwo zaplanujesz sfery dostaw, przypiszesz odpowiednich przewoźników i określisz koszty transportu. Ponadto omawiane oprogramowanie pozwala na określenie maksymalnych wymiarów paczek, co ma znaczenie w przypadku produktów o różnych gabarytach.
Nie można też zapomnieć o funkcji wielojęzyczności oprogramowania i obsługi przez nie wielu walut. Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą zagraniczną, pozwoli Ci to na dotarcie do szerokiego grona klientów. W kwestii zarządzania procesem sprzedaży trudno również nie wspomnieć o obsłudze przez PrestaShop gwarantującego ochronę danych klientów certyfikatu SSL.
Funkcje PrestaShop a dostosowanie wyglądu sklepu
Oprogramowanie PrestaShop umożliwi Ci nie tylko pełne zarządzanie produktami i sprzedażą. Da również nieograniczone możliwości personalizacji wyglądu sklepu. W PrestaShop masz do dyspozycji tysiące gotowych szablonów różniących się kolorystyką i stylem. Możesz więc zlecić lub samodzielnie stworzyć sklep internetowy, który będzie unikalny, zgodny z tym, jak chcesz, by postrzegana była Twoja firma. Każdy z szablonów pozwala na precyzyjne dostosowanie, zmianę barw i fontów, a także wprowadzenie własnych grafik i logo spójnych z identyfikacją wizualną marki i wyróżniających ją na tle konkurencji. Dobrze przemyślana wizualna koncepcja zbuduje
zaufanie klientów i zachęci ich do zakupów.
Funkcje PrestaShop dla marketingu
Aktualnie niemożliwa jest sprzedaż online bez działań marketingowych, najlepiej jak najbardziejwielowymiarowych. Dlatego PrestaShop to również propozycje wielu funkcji niezbędnych dla przyciągnięcia klientów.
Sklep możesz zintegrować z popularnymi serwisami społecznościowymi i narzędziami analitycznymi, takimi jak Google Analytics czy piksel Facebooka. Pozwoli Ci to na dokładne śledzenie ruchu na swojej stronie, ocenę skuteczności kampanii reklamowych, a także lepsze zrozumienie zachowań swoich klientów. Możesz też rozważyć integrację PrestaShop z systemami do e-mail marketingu, jeśli planujesz wysyłkę newslettera.
Dodatkowo znacząco zwiększyć zaangażowanie i zachęcić klientów do zakupów mogą funkcje w sklepie, takie jak kupony rabatowe, programy lojalnościowe czy opcje polecania produktów znajomym.
PrestaShop a rozwiązania dla SEO
Prawdopodobnie zależy Ci na tym, by Twój sklep internetowy znalazł się wysoko w wynikach wyszukiwania. W przypadku oprogramowania PrestaShop jak najbardziej możesz na to liczyć. Oferuje ono wiele funkcji przydatnych w celu optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Część z opcji znajduje się w ogólnych ustawieniach, część jest przyporządkowana do edycji konkretnych kategorii i produktów. Dostosowanie sklepu do wymogów SEO ułatwia również możliwość wprowadzenia zmian w plikach takich jak .htaccess czy robots.txt.
SEO dla produktów i kategorii w sklepie PrestaShop
Ważnym elementem w optymalizacji sklepu jest meta tytuł informujący roboty Google o tematyce danej podstrony oraz meta opis stanowiący jej krótki opis. Tego typu informacje są następnie widoczne w organicznych rezultatach wyszukiwania. Nieprawidłowo skonstruowane tytuły i meta opisy mogą prowadzić do problemów, takich jak kanibalizacja fraz kluczowych negatywnie wpływająca na pozycjonowanie.
Poświęć więc dłuższą chwilę zaplanowaniu tytułów i krótkich opisów, pamiętając o tym, by były one przyjazne SEO, a zarazem zachęcające do wizyty. Kwestią nie bez znaczenia dla optymalizacji produktów i kategorii jest funkcja ustawienia przyjaznych adresów URL. Pamiętaj, by były one krótkie, czytelne i jasno wskazujące na zawartość danej podstrony
Funkcja blokująca indeksowanie duplikowanej zawartości
PrestaShop umożliwia filtrowanie produktów według różnych parametrów mogące prowadzić do powielania treści szkodzącego SEO. Dlatego twórcy oprogramowania wprowadzili domyślnie kanoniczne adresy URL, które wskazują na podstawowy adres bez parametrów. Ta funkcja jest niezwykle istotna, ponieważ pokazuje robotom Google najważniejszą wersję strony, zapobiegając w ten sposób indeksowaniu duplikatów.
Optymalizacja szybkości w PrestaShop
Żaden właściciel sklepu internetowego nie chce, by jego potencjalni klienci rezygnowali z wizyt wyłącznie ze względu na przedłużające się ładowanie strony. Na szczęście twórcy oprogramowania PrestaShop zwrócili szczególną uwagę na optymalizację szybkości. Aby dopracować swój sklep pod kątem płynnego działania na różnych urządzeniach, możesz włączyć inteligentną kompresję CSS i JS oraz cache’owanie.
Sklep PrestaShop w IBIF.PL – więcej niż standardowe rozwiązania
W naszej agencji marketingowej poza bazowymi funkcjonalnościami dodajemy szereg modułów dodatkowych, tworząc sklep PrestaShop. Te niestandardowe rozwiązania przyczyniają się do sprawniejszego funkcjonowania serwisu zarówno z perspektywy jego administratora, jak i klienta. Do dodatkowych funkcji należą takie jak:
- OPC (One Page Checkout) – moduł umożliwiający realizację zamówienia na jednej stronie,
dzięki czemu użytkownik szybciej decyduje się na zakup, a liczba porzucanych koszyków
zostaje ograniczona do minimum. - WebP i Lazy Load – moduł optymalizujący grafiki oraz czas ładowania elementów.
- Omniprice – moduł zapewniający zgodność z dyrektywą Omnibus, pokazujący cenę
produktu przed obniżką. - reCAPTCHA – zabezpieczenie antyspamowe, dzięki któremu zmniejsza się obciążenie
serwera i sklep może działać szybciej. - Creative Slider – zarządzanie sliderem promującym ważne hasła, wydarzenia i treści.
- Moduł dla treści SEO – pozwala umieścić treści SEO w odpowiednim miejscu na listingu
kategorii. - Moduł dotyczący logotypów producentów i boksów kategorii – autorskie rozwiązanie
usprawniające zamieszczanie logotypów producentów i boksów ofertowych.
Twój nowoczesny i prosty w obsłudze sklep internetowy może być już niedługo gotowy – zapraszamy w tym celu do kontaktu: www.ibif.pl/kontakt. W agencji marketingowej IBIF.PL pracują osoby wyspecjalizowane w tworzeniu sklepów PrestaShop, a także eksperci, którzy zadbają o promocję Twojej strony.
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!
Komentarze